DOĞAL SÜT REÇELİ

29 Haziran 2021 Kapalı Yazar: Süt İşleme
DOĞAL SÜT REÇELİ

Günlük doğal süt, bir canlının hayatta kalması ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin çoğunu yeterli ölçülerde içeren bir gıda maddesidir. Özellikle bebeklikten yetişkinliğe birey beslenmesinde yüksek derecede protein ve kalsiyum içeriğinden dolayı önemli bir yere sahiptir. Günlük doğal sütün, bu özelliklerini daha uzun süre kullanmak veya bazı özelliklerini geliştirmek için farklı metotlar kullanılarak yeni ürünler üretilmektedir.  

Doğanın bize sunduğu asil besinlerden olan yaşamın bir noktada başlangıcını ifaden süt; günümüzde birçok sektöre yön vermektedir. Doğanın bize sunduğu ve devamında beşeri faktörlerin birleşimiyle yenilikçi bakış açıları kazanmıştır. Doğal süt ürünleri kavramının ortaya çıkmasıyla insanların beslenme alışkanlıkları da değişim göstermiştir. Bunlardan birisi de günümüzde yaygınlaşan “Doğal Süt Reçelidir”.

Doğal Süt Reçeli üretimi, doğal günlük süte ısı uygulayarak suyunun uçurulması ve şeker ilave edilmesi temeline dayanmaktadır. Doğal Süt Reçeli, Arjantin ve Uruguay gibi Güney Amerika ülkelerinde popüler olan koyulaştırılmış bir doğal süt ürünüdür. Güney Amerika ülkelerinin çoğunda Doğal Süt Reçeli tüketilmektedir. Hatta yaygın olarak “ dulce de leche” yani “sütten gelen tat” anlamını ifade etmektedir.  Doğal Süt Reçeli, kısmen diğer şekerler ile değiştirilebilen süt ve şekerin ısı konsantrasyonuyla hazırlanan süt bazlı bir şekerleme ürünüdür.         Geleneksel Doğal Süt Reçeli, değişken kıvamda ve karamel renge sahiptir. Doğal Süt Reçeli, unlu mamullerde dolgu maddesi, dondurma yapımında, tatlı soslarında veya direkt tatlı olarak tüketilmektedir. Doğal Süt reçeli, gıda teknolojisinin ana dallarından olan doğal süt teknolojisi, doğanın özenle hazırladığı doğal sütün yapısını oluşturan değerli besin öğelerini; bazen yoğunlaştırarak, bazen yapısını ve oranını değiştirerek farklı besin değerlerinde ürünler elde etmeyi sağlamaktadır.   Özellikle ülkemizin geniş kahvaltı kültüründe yerini almış olan Doğal Süt Reçeli, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez tatlarından olmaya başlamıştır.

Doğal Süt Reçeli, enerji bakımından yüksek bir üründür ancak diğer reçel türleriyle kıyaslandığında protein bakımından oldukça zengin olduğundan besin değeri oldukça fazladır.  Besin değerinin yüksek olması her vücutta farklı reaksiyonlar göstermek ile beraber sağlık açısından oldukça yararlıdır.

DOĞAL SÜT REÇELİNİN ÜRETİMİNE DAİR EK BİLGİLER

Teknolojinin hayatımıza entegre olması çoğu sektörün gelişmesine olanak sağlarken bunlardan öne çıkan sektörlerden biri olan gıda üretim sektörünü de geliştirmiştir. Yaşanan yenilikler gıda üreticilerinin, tüketicilerin taleplerini farklı yönlerden karşılama ve ürün geliştirme faaliyetleri isteğini doğurmuştur. İşte bu noktada ortaya doğan en güzel örneklerden birisi de “Doğal Süt Reçelidir”.
Doğal Süt Reçeli üretimi; Doğal Günlük Süte yaklaşık olarak %20 oranında şeker eklemesi yapılmasıyla birlikte en az %68 kurumadde oranına ulaşıncaya dek kaynatılması sürecidir. Üretim sırasında protein koagulasyonunun önüne geçmek ve ürünün renginin esmerleşmesini sağlamak amacıyla sodyum bikarbonat ilave edilmektedir. Doğal Süt Reçelinin, geleneksel olarak bu şekilde yapılmasına karşılık farklı metotlar ve katkılar ilave edilerek de üretilmektedir. Örneğin üretim sürecine eklenen farklı tat zenginliğine sahip meyveler, Doğal Süt Reçelinin farklı varyasyonlarını doğurmaktadır.

 Doğal Süt Reçeli üretiminde, üretim bileşenlerinin eklenme oranları, üretim sırasında ilave edilme zaman ve sıralamalarındaki değişkenlikler Doğal Süt Reçelinin hem görünüş hem lezzetinde farklılıklar meydana getirir. Doğal Süt Reçeli üretiminde, şeker yerine farklı tatlandırıcıların kullanılması yağsız süt ve peynir altı süt tozunun kullanılması Doğal Süt Reçeline diyet özelliğini kazandırabilir.

Son olarak Doğal Süt Reçelinin içeriğine baktığımız zaman, protein içeriğinin %2.10-12.51, yağ içeriğinin %0.5-7.9, nem içeriğinin %12.45-48.8,  sulu bir çözeltideki çözünmüş şeker değerinin 59-78, pH değerinin 5.5-6.37 ve su aktivitesi değerinin de 0.764-0.882 arasında olduğu belirlenmiştir.