Süt Reçeli Niyazibey Çiftliği

28 Haziran 2021 Kapalı Yazar: Süt İşleme

SÜT REÇELİ NEDİR?
Süt reçeli dulce de leche olarak bilinen uluslararası adı ile çok bizzer tabirli bir tatlı çeşididir. Temel fark, dulce de leche’nin şekerli yoğunlaştırılmış sütle, süt reçelinin ise tam yağlı sütle yapılmasıdır. Özellikle Niyazibey Çiftliği yağlı köy sütü ile yapıldığında enfes bir lezzet karşınıza çıkacaktır
Şekerli Süt Reçelimiz ayrıca uluslararası adı dulce de leche’ olan tatlıdan da oldukça farklıdır. Niyazibey süt reçeli, daha yumuşak, daha ince bir dokuya ve daha hafif, daha az yağlı bir tada sahiptir.
Birkaç tatil günü boyunca doyamacağınız Niyazibey süt reçelinin bir kavanozu ile beraberinde arkadaşınızın getirdiği bir kavanoz Çin hardalı ve aylarca yemeye kıyamadığınız , kelimenin tam anlamıyla her şeyin üzerine tuttuğunuz Niyazibey eski kaşarı , omlet, kahvaltı sandviçleri, simit, ızgara peynir , bal, kaymak vs ile kurduğunuzun sofraların baş köşesine oturacaktır. Adını siz koyun, bu artık bir kahvaltıdan öte masa olacaktır.

Fırında Makarna ve Peynir Sonrası Süt Reçeli biz her zaman çeşniler yapmayı seven bir topolum olarak ama onun tabiatın hediyesinden sonra ev yapımı yinelemeleri daha çok sevmememize neden oldu. Yani, bu güzel hatırayı göz önünde bulundurarak, bugün yaptığımız şey yanında Niyazibey süt reçeli de bir hatıra bırakacaktır.

Süt reçeli tarifi olabildiğince kolay bir reçetedir. Başlangıçta öyle görünebilir, – süt karıştırma eylemi bunu yorucu bir işlem yapar, örneğin beyazdan açık kahverengiye, koyu, koyu kahverengisi için saatler gerekir. Ayrıca biraz köpürür – bu yüzden yeterince büyük bir tencere kullandığınızdan emin olun, böylece taşmasından tutun, dibini tutmasına kadar birçok noktaya dikkat etmeniz gerekir. Ama sonunda, kalın, reçelli (dokuda), karamelli, süt tadında bir muamele ile karşılaşmak sizi şaşırtmamalı. Tam olarak tarif edememiz gerekirse, ama her konuda sevildiğini söylemekte yarar vardır. En bariz seçim olduğunu düşündüğünüz dondurmanın üzerine koyduğunuzda, ama kahvede (evet, kahve züppesi diyor) veya hatta ılık, yumuşak bir bisküvide bir dilim kızarmış ekmek de bile harika sonuçlar verecektir.

SÜT REÇELİ NEDİR?
Süt reçeli dulce de leche’ye çok bizzer. Temel fark, dulce de leche’nin şekerli yoğunlaştırılmış sütle, süt reçelinin ise tam yağlı sütle yapılmasıdır.
Şekerli Süt Reçelimiz ayrıca uluslararası adı dulce de leche’ olan tatlıdan da farklıdır. Bu, daha yumuşak, daha ince bir dokuya ve daha hafif, daha az yağlı bir tada sahiptir.

Bu tarifi yapmak, kavanoza koymak ve arkadaşlara vermek iyidir. Cumartesi sabahı birkaç saat geçirmek için iyi bir yol. Zor bir ay geçiren birine vermek için mükemmel bir hediye. Ve iyi bir ay geçiren bir arkadaşınız varsa, bu onu daha da iyi hale getirecektir.

Tuzlu ve Pancar Şekerli Süt Reçeli
SÜT REÇELİ NASIL YAPILIR?
Şeker ve vanilya çubuğunu birleştirerek başlayın. Bazen vanilya topaklanabilir, bu yüzden şeker boyunca parmaklarımla karıştırmayı tercih etmelisiniz.
Sütü dökün ve kabartma tozunu ekleyin. Kabartma tozu, sütteki katı yağları karamelize etmesine yardımcı olur, bu nedenle önemli bir bileşendir.
Karışımı yaklaşık 1 saat pişirin. Bu, süt katılarını karamelize edecek ve pişirecektir. Soluk sarıdan altın kahverengiye gidecek.
Bir elekten geçirin. Bu, topakları ortadan kaldıracak ve ipeksi pürüzsüz bir doku verecektir.
Saklamak ve dinlendirmek çok önemli. Buzdolabında 2 haftaya kadar iyidir. Bunu hediye olarak vermeyi seviyorum, bu yüzden tarifi ikiye veya üçe katlamaktan çekinmeyin.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2.-683x1024.png

Bu Harika Karadeniz Süt Reçelini yaparsanız, Instagram’da bize bildirmeyi unutmayınız.

Tatlı Süt Reçeli
SÜT REÇELİ TARİFİ
Yazar: Anne Hatice ve Kızları Hüsniye ve Nesrin dendir.
Bu tatlı sınıfındaki Süt Reçeli, tatlı ve tuzlu olan karamelize, kalın bir süt karışımıdır. En sevdiğiniz meyve olan dondurmanın üzerine koyun veya bir dondurmada kullanın, ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
Dersimizin adı çeşni Mutfak: Amerikan, Japon Anahtar kelime karışımı olan ve bölgemizde söylemesi zor dulce de leche, dir.
İÇİNDEKİLER
1/2 su bardağı artı 2 yemek kaşığı saf şeker kamışı veya beyaz toz şeker
1/2 vanilya fasulyesi yarıya, uzunlamasına ve kazınmış
2 su bardağı tam yağlı süt
1/2 çay kaşığı kabartma tozu
TALİMATLAR
Sadece bir uyarı: Kabartma tozu süt reçelinin köpürmesini sağlayacaktır, bu yüzden yeterince büyük bir tencere kullandığınızdan emin olun, böylece taşmasın. Hızlı hızlı karıştırdığınızdan da emin olmalısınız.
Orta boy bir kapta şeker ve vanilya parçalarını karıştırın. Vanilya fasulyesi iyice dağılana kadar birlikte ovalayın. Orta ila büyük boy bir tencereye orta ateşte koyun, tam yağlı sütü, şeker/vanilya karışımını ve vanilya fasulyesini ve kabartma tozunu dökün.

Karışımı, ara sıra karıştırarak, kaynama noktasına gelene kadar yaklaşık 5 dakika pişirin. Bir kaynamaya veya hafif kaynamaya ulaştığında, ısıyı hemen düşük seviyeye getirin. Süt karışımının yaklaşık 1 saat boyunca hafifçe kaynamasına izin verin. Ara sıra karıştırarak verin. Bu 1 saat boyunca süt karışımı köpürecek ve beyaz sütten açık kahverengiye ve ardından koyu kahverengiye dönecektir.
Süt reçeli koyulaşıp koyu kahverengi bir renk aldığında birkaç dakika ocaktan alın. İnce gözenekli bir elekten geçirin. Bir tutam tuzu karıştırın ve ardından her şeyin üzerine dökün: dondurma, kek, kahve, uygulamalarıyla yaratıcı olun.
Bu süt reçeli buzdolabında 1 haftaya kadar iyi kalır. Hava geçirmez bir kapta saklayın.
NOTLAR
ekipman:
Orta boy tencere | Silikon spatula | Cam Reçel Kavanozları |
EKİPMAN
1 orta boy tencere
BESLENME
Kaloriler: 48kcal (%2) | Karbonhidratlar: 5g (%2) | Protein: 2g (%4) | Yağ: 2g (%3) | Doymuş Yağ: 1g (%6) | Kolesterol: 6mg (%2) | Sodyum: 103mg (%4) | Potasyum: 81mg (%2) | Şeker: 4g (%4) | A Vitamini: 99IU (%2) | Kalsiyum: 72mg (%7) | Demir: 1 mg (%6)

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 2.-683x1024.png

Süt reçeli, karamelize süt ve şekerden yapılmış kalın, tatlı, sütlü muhallebi benzeri bir kremadır. Bunu dulce de leche olarak biliyor olabilirsiniz. Süt reçelinin birçok şekilde olabileceği ortaya çıktı – kahveli süt reçeli, İspanya’da manjar blanco, Japon süt reçeli, Türk sütü reçeli ve hatta burbonlu süt reçeli.
Süt reçeli nedir ve nasıl yapılır?
Lezzetli bir şekilde tatmin edici, bu, herkesin tost veya kahvede denemesi gereken muhallebi benzeri bir yaymadır.
Süt reçeli, kızarmış ekmek üzerinde veya dondurmanın tepesi olarak ya da şekerli bir içecek için bir fincan kahveye veya sıcak çikolataya eklenerek servis edilebilir. Fotoğraf: iStock
Süt reçeli, kızarmış ekmek üzerinde veya dondurmanın tepesi olarak veya şekerli bir içecek için bir fincan kahveye veya sıcak çikolataya eklenerek servis edilebilir. Fotoğraf: iStock
Geçenlerde geçen bir sohbette birisi “süt reçelli çörek” dedi ve zaman bana bir an için yavaşlamış gibi geldi. Süt reçeli? Çörek üzerinde mi? Süt reçelinin ne olduğunu ve neden daha önce hiç duymadığımı bilmem gerekiyordu, çünkü kulağa inanılmaz geliyordu.

Süt reçeli, karamelize süt ve şekerden yapılmış kalın, tatlı, sütlü muhallebi benzeri bir kremadır. Bunu dulce de leche olarak biliyor olabilirsiniz. Süt reçelinin birçok şekilde olabileceği ortaya çıktı – kahveli süt reçeli, İspanya’da manjar blanco, Japon süt reçeli, Türk sütü reçeli ve hatta burbonlu süt reçeli.

Süt reçeli, dulce de leche ve yoğunlaştırılmış süt arasında bir fark var mı? Latin Amerika’da büyük olan Dulce de leche, şekerle tatlandırılmış sütün, amino asitler ve indirgeyici şekerler arasındaki kimyasal reaksiyonun adı olan Maillard reaksiyonu, şekerli sütü dulce de leche’ye dönüştürene kadar yavaş yavaş ısıtılmasıyla yapılır. karamelden farkı yok. Keçi sütü ile cajeta adı verilen bir versiyon yapılabilir.

Süt reçeli tarifleri aynı çizgiyi takip eder. Sütü şekerle ve seçtiğiniz aromayla (vanilya, kahve ve/veya burbon gibi) kaynatmak veya kaynatmak, istediğiniz doku ve tat noktasına kadar pişirmek durumudur. Kaynama ne kadar uzun olursa, süt reçeli o kadar karamel gibi olur. İyi bir küçük ipucu, ekşi sütü atmak yerine bile kullanabilmenizdir.

Süt karışımı tuhaf şeyler yapayorlar, örneğin beyazdan açık kahverengiye, koyu, koyu kahverengiye geçmek gibi. Aynı zamanda biraz köpürür – bu yüzden yeterince büyük bir tencere kullandığınızdan emin olun, böylece taşmasın. Ama sonunda, kalın, reçelli (dokuda), karamelli, süt tadında bir muamele ile arşılanacaksınız.
Yoğunlaştırılmış süt, esasen süt reçelinin işlenmiş halidir. Yoğunlaştırılmış ve tatlandırılmış, teneke kutularda satılan süttür. Temelde dulce de leche veya süt reçelinin başlangıç ​​maddesidir, ancak sizi o lezzetli, lezzetli sütte ne kadar şeker olduğunu bilmekten kurtarır.
Süt reçeli tost üzerine servis edilebilir – yani hayatınızı en iyi şekilde yaşama işindeyseniz – ya da dondurmanın tepesi olarak ya da şekerli bir içecek için bir fincan kahve ya da sıcak çikolata ekleyerek servis edilebilir. Tatlılar için harika bir daldırma veya kek ve çörekler için tepesi veya dolgusu olarak
Çilekli süt reçeli
İki katmanlı reçel, zengin Hokkaido çilek reçelinden ve Hokkaido Machimura Çiftliği’nden süt reçelinden yapılır.
Yeni reçel çeşidinin sadece şirin görünümüyle değil, aynı zamanda ekşi çilek ve tatlı sütün lezzetinin mükemmel birleşimi ile de keyif yapabilirsiniz.
Malzemeler
çilek, süt, şeker, limon suyu
Boyut
Net ağırlığı
140g
Raf ömrü
120 gün
Depolama Durumu
Açıldıktan sonra soğutulur. Lütfen en kısa sürede keyfini çıkararak tüketin, süt ürünü olduğu için çok bekeltmeye gelmez. Enfez lezzetin bir an önce yenisini yapmak isteyeceksiniz.

NiyaziBey Çiftliği Süt Reçeli sadece kendi çiftliğndeki ineklerin sütünden ve şekerden yapılmaktadır.

Hiçbir katkı maddesi ve koruyucu madde içermez.