Doğal Lor Peyniri

24 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: Admin

Doğal lor peyniri hiçbir katkı maddesi kullanılmadan yapılan kaşar peynirinden süzülen su içindeki kuru maddelerin tekrar kaynatılmak suretiyle pıhtılaştırılması yöntemi ile elde edilir. Bu kuru maddeslerin büyük çoğunluğu proteindir.

Lor peyniri, krem peynire benzer, ancak daha düşük yağ içeriğine sahiptir. Süzme peynir ile lor pişirilir ve bu su kesilir, çoğunlupu süt proteini olan kuru maddelerin pıhtılaşması sağlanır peynir altı suyu boşaltılır ve lor yıkanır.Çökelek ile lor pişmez; lor kesilmez, ancak çalkalanarak kırılır; peynir altı suyu boşaltılır; ve lor yıkanmaz, süzülerek torbalara konulur, bez torbalarda bri süre daha suyunu atması beklenir. Bu bez torbalar asılarak bekletilir.

Besin DeğerleriLorLorKaynaklar şunları içerir: USDA

Porsiyon Miktarı: 100 g100 g
Kalori (kcal) 98
Toplam yağ 4,3 g
Doymuş Yağ 1,7 g
Kolesterol 17 mg
Sodyum 364 mg
Potasyum 104 mg
Karbonhidrat 3,4 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 2,7 g
Protein 11 g
C Vitamini0 mgKalsiyum83 mg
Demir0,1 mgD Vitamini3 IU
B6 Vitamini0 mgKobalamin0,4 µg
Magnezyum8 mg

Doğal Lor Peynirler Hakkında Bilmediğiniz Altı Önemli Başlık


Doğal lor peyniri çökelek veya mincim ile lorları eş anlamlı mıdır, bu yüzden o kırsal bölgenin dışında yaşıyorsanız, gerçekte ne olduğunu bilmediğiniz şeyler yiyorsanız nasıl bilebilirsiniz? Bir uzmana sorduk.
Wisconsin, kendisini Amerika’nın Süt Ülkesi olarak adlandırıyor. Plakalarında var. Havalimanına indiğinizde taze peynirle karşılanıyorsunuz. Eyaletin NFL takımının hayranları – Green Bay Packers – kendilerini sevgiyle peynir insanları olarak adlandırıyorlar. Kısacası Wisconsin peynirini biliyor.

Süt ürünlerine nasıl kaynak sağladıklarını, dünyanın en çok ödül alan peynirlerinden bazılarını nasıl yaptıklarını ve dışarıdan gelenlere peynirli loru nasıl yaptıklarını tartışmak için birkaç Wisconsin peynir üreticisiyle tanışarak ortak bir fikir edinmeye çalışılmıştır. Eğer Orta Batı’dan değilseniz, peynir lorları biraz gizemlidir – ve genellikle ilk önce derin yağda kızartılmış formda deneyimlenir. Bu tür tarifleri duymuşsunuzdur ve payıma düşeni yemişsinizdir, elbette. Ama onları bu kadar eşsiz ve Wisconsin’li yapan şeyin ne olduğunu tam olarak anlamaya çalışıyoruz.

Ulusal Peynir Lor Günü’nün şerefine, Wisconsin, Plain’deki Cedar Grove Peynir fabrikasında çalışan Wisconsin Usta Cheesemaker Bob Wills’den lor hakkında konuştu. (Ayrıca Milwaukee’de Clock Shadow Creamy’nin sahibidir.) Nedir bunlar? Nasıl yapılırlar? Neden gıcırdıyorlar? Birkaç taze lor ile yerleşin ve peynir lorlarını bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin…

Wisconsin Peynir Lorları

Wisconsin Lor Peyniri Lor Peynirine ayrı bir boyut getirmiştir.

 1. Lor peynirlerinin ilk kuralı tazeliktir.
  Peynirin tazeliğinden emin değil iseniz peynir eskidir, olayın özü budur. Peynirler ideal lezzet ve dokuya ulaşmak için yaşlandırılır. Ancak peynir lorları taze olmalıdır ve Wisconsin’de veya Midwest’te değilseniz, bakkalınızda gördüğünüz lorlar muhtemelen gerçek taze lor peyniri değildir. Gerçek lor peynirinin çok kısa ömrü vardır.

Wills, “Peynirli lor var ve sonra Wisconsin peynirli lor var” diyor. “İster Birmingham’da ister Wisconsin servis istasyonunda olsun, peynir dilimleri ne kadar taze olduklarına göre ayırt edilir. Wisconsin, peynir dilimlerinin üretimden sonra bir güne kadar soğutulmadan satılmasına izin veren belirli eyalet yasalarıyla çalışır.”

Wills, “O zamana kadar satın alınmadıysa, atılmalıdır,” diye devam ediyor. “Bu sıcak, taze peynir lorları, fabrikada çalışmadığınız ve onları fıçıdan almadığınız sürece ‘mahsulün kreması’dır.”

Wisconsin dışında, kurallar çok spesifik değil. Bu, mağazadan aldığınız lorların hiç taze olamayacağı anlamına gelir. Çiftlikten direkt gelemdiği sürece taze olması mümkün değildir. Çünkü üretildiğin çok kısa bir süre sonra bile yola çıksa sizin elinize geçmesi ve sizin tüketmeniz zaman alacaktır. Araya bir de dükkancılar girdiğinde süre daha da uzayacaktır.

“Tabii ki, bu lojistik bir zorluk ve potansiyel olarak bir atık kaynağı. Dolayısıyla, satıcılar raf ömrünü uzatmak için soğutmadan gazla yıkamaya ve vakumlu paketlemeye kadar çeşitli yollar buluyorlar. Büyük olasılıkla, raf ömrü ne kadar uzunsa, o kadar düşük kaliteda ürün sizin elinize ulaşacaktır.”

 1. Peynir lorları bebek çedarıdır.
  Lor peyniri özel bir peynir türü değildir. Bu sadece genç bir kaşar peyniridir, hiç yaşlanmamış peynir şeklidir. Bu lor peynir yapım işlemi sırasında peynir altı suyundan ayrılır ve gelecekteki bir peynir çarkı için kalıplanmak yerine dilimlenir ve hemen satılmak üzere paketlenir. (Ödüllü peynirlerinin dilimlenip satılmasını genellikle aylar hatta yıllarca bekleyen peynirciler için bu yöntem ürünün karşılığının hemen alınmasıdır, hızlı paradır.)

Wills, “Bütün peynirler, peynir oluşturmak için birbirine yapışan pıhtılarla başlar. Ancak çoğu peynir çeşidi, bir pirinç tanesi boyutu ile kurşun kalemdeki silgi arasındaki küçük parçalarla başlar” diyor. “İnsanların aşina olduğu daha büyük peynir pıhtıları, geleneksel kaşarlama sürecinin bir parçası olarak karşımıza çıkar, bu aşamalr her peynir türevi için aynı şekilde işler. Bu peynir üretim süreci içinde, küçük pıhtılar, sıkışabilecek kadar basınç uygulanır fazla peynir altı suyu ve havayı çıkarmak için tekrar tekrar döndürülen ve istiflenen levhalar halinde birbirine yapıştırılarak daha büyük kütlelere çecrilirler. Bu işlem sonucunda. pürüzsüz, homojen hamurlar daha sonra daha büyük pıhtılar halinde tekrar öğütülür. Bu peynir yapım süreci, yıllarca bekletilip yaşlanabilen çedar peyniri üretimi için geliştirildi. Ancak Lor Peynirinin, saatler içinde tüketilecek popüler bir atıştırmalık haline gelmesi büyük bir ironi olarak karşımıza çıkıyor.”

Beyaz Kaşar Peyniri Lorları

İyi lor gıcırdıyor.
Lorunuz ağzınızda gıcır gıcır ses çıkarıp gıcırdamıyorsa, elinizde taze bir lor peynir yok demektir.

Wills, “İyi peynir pıhtılarını ayırt eden şey, uzun protein ipliklerinin diş minesine sürtünmesinden kaynaklanan gıcırtılarıdır” diyor. “Peynir yaşlandıkça, peynir kültürlerinden ve pıhtılaştırıcılardan gelen enzimler, sütün protein ve diğer bileşenlerini daha küçük parçalara ayıracak. Peynir pıhtıları tipik olarak üç veya dört gün içinde gıcırdamalarını kaybedecektir..”

Ama lor peynirinizde o gıcırtıya ihtiyacınız varsa, onu geri almak için üretim esnasında adımlar atabilirsiniz. İmalat sürecinden sonra birkaç gün boyunca, bazen lorları birkaç saniye mikrodalgaya koymak onları tekrar gıcırdatacaktır. Taze lor ile tamamen aynı değiller, ama yine de eğlenceli olacaklardır.

 1. Eski pıhtılar fena değildir; onlar da peynirdir.
  Lor peynirin tazeliği konusunu açıklığa kavuşturduktan sonra , artık eski lor peynir olmadan önce lorlarınızı bitirmeniz gerektiğini anladık. Lor peynir eskise de değerinin hepsi kaybolmaz. Wills, “Vakumla kapatılmış veya gazla yıkanmış ve bir haftadan eski olan tüm peynir lor paketleri sadece sade peynirdir” diyor. “Eski peynir lorları salatalarda, poutine’de, yumurtalarınızda hala işe yarayabilir.

Doğal Lor peynirlerinizi paketlenmiş ve derin yağda kızartılmış olarak saklayabilirsiniz.” “Çok fazla lor almışsanız bunları , derin dondurucuda dondurulabilirsiniz. Çözüldükten sonra, lorlar daha hızlı parçalanacaktır. Çözüldükten sonraki saatler içinde yenen, neredeyse yeni gibi olacaklar. Ama taze ekmek yapılırsa – tempura, mısır unu, terbiyeli un ve gözleme hamuru hepsi işe yarar – ve çabucak dondurulursa, derin yağda kızartılmış lorlar çiğnenebilir, lifli ve lezzetli olacaktır.”

 1. Aromalı lorlar giderek daha popüler hale geliyor.
  Artık sadece beyaz ve sarı peynirli lor peynir çeşitleri yok, peynirciler sundukları çeşitlilikle daha da yaratıcı hale geliyorlar. Lor peynirlerin bile onlarca çeşidini müşterilerine sunabiliyorlar.

Wills, “Aromalı peynir lorları da çok popüler hale geldi” diyor. “Örnekler arasında Cajun, zeytin, yaban turpu, sarımsak, akrep biberi ve ahır otu bunlar arasında sayılabilir. Hatta bir çikolata çeşmesine batırılmış peynir şişleri bile görülebilir.” Wills, pizza aromalı peynir lorları bile piyasada alıcısına sunuyor.

 1. Bazı “lorlar” sadece peynir parçalarıdır.
  Bazı peynirli lor “yapımcıları”, yaşlı çedar peyniri lor gibi parçalara ayırır ve onları taze lor olarak satar. Ama bu peynirler gerçek doğal taze lor peynir değiller. Peynir lorlarının raf ömrü kısadır. Bu nedenle, raflarda daha uzun süre durabilen peynirden elde edilecek daha fazla kar vardır, yanlış anlatmanın ve nedeni de bu gerçektir.

Lor peyniri uzun süre saklanması için doğal diper bir yöntem de tuzlamaktır. Tıpkı tuzlu yoğurtta olduğu gibi çok uzun süre olmaz ama yine de tuz lor peynirinizi de koruyacaktır. Tuzlu yoğurt yapılış tarzı ve katılan tuz miktarı nedeniyle birkaç seneye kadar dayanabilir.

Lor peynirli börek tarifi için tıklayayınız.