İnekler ve Mandalar için Taze Yeşil Ot

22 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: Admin

Bu sene yağışlar iyi gitti ve bölgemizde ot verimi yüksek oldu. Biz de bu fırsatı iyi değerlendiriyoruz. Hala, bu günlerde bile, inekler ve mandalar için yeşil ot mevcut. Yayılım için yaylaya veya kuş cennetine gidemeyen, çiftlikte kalan hayvanlar için yeşil ot biçip, taze taze taşımaya devam ediyoruz. Tıpkı yayımdakiler gibi onlar da bu günlerde yeşil ot ağırlıklı olarak besleniyorlar. Çünkü sağım işlemleri yaylada ve kuş cennetinde mümkün olmuyor. İnek ve mandalar süt verimi süresince birkaç ay çiftlikte barınmak zorunda kalıyorlar, biz de onları en doğal biçimde doyurmaya çalışıyoruz.

Düzenli suladığımız arazilerimizde yetiştirdiğimiz hayvanlar için özel yemlik bitkiler bahar ve yaz aylarında taze taze, kış aylarında kurutularak kullnılıyor.

Yemlik bitkilerin mevsimlere göre farklılık göstermesi nedeni ile inek ve mandaların sütlerinde de ufak farklılıklar gözlemlenebiliyor. Su oranı ve içeriği sıcaklık ve yağışlara göre değişen yemler sütlerdeki aroma ve kıvamı çok az da değiştirebiliyor. Bu nedenle tümü doğal olan ürünlerimizde zaman zaman renk ve kıvam farkları olabilmektedir.

Süt işletmemizde standart ürün üretmek üzere stabilizatörler, renk verici gıda boyaları, yasal bile olsa koruyucu maddeler kullanılmaz, o nedenler hayvanlarımızın mevsilsel beslenmelerine göre ürünlerimizde hafif değişiklikler olabilir. Bazen bu farklılıklar endüstiyel değil el işçiliğine dayalı üretim yaptığımız için de meydana gelebiliyor. Sonuçta herbirimiz insanız ve yaptığımız imalatların arasında ufak tefek farklar olaibliyor.

Amacımız hayvanlarımızı ve dolayısıyla insanlarımızı en doğal ve sağlıklı gıdalarla buluşturmaktır. Bunun başlagıcı tarlalarımızdır ve kaliteli süt üretimimizdir. Olabilecek en taze ve sağlıklı işleme yöntemleri ise ürünlerimize attığımız son imzadır.