Süt Reçeli Bitkisel Yağ İçermez

8 Ağustos 2021 Kapalı Yazar: Admin

Nutella içinde ne var?

Sürülebilir tatlılar olarak isimlendirebilieceğimiz ürünler arasında yer alan Nutella krem çikolata kategorisinin en kaliteli ürünüdür ve tüm dünyada kabul görmüştür. Besleyici ve sağlıklı olması ile kendisini defalarca ispat etmiştir. Birçok test ve incelemeden geçen bu ürün kesinlikle gönül rahatlı ile tüketebileceğimiz bir üründür. Arkasında da dünyanın en güçlü firmalarından birisi vardır.

Ancak Nutella’nın ambalajında okuyabileceğimiz şekli ile içindekiler şu şekildedir: Şeker, bitkisel yağ (palm), fındık (%13), yağsız süt tozu (%8,7), yağı azaltılmış kakao tozu (%7,4), emülgatör: lesitin (soya, ayçiçek), aroma verici (vanilin).

Elbette bu ürünlerin sağlığa hiçbir şekilde zararı olmadığı ispatlenmıştır. Ama PALM YAĞI , AROMA VERİCİ, EMÜLGATÖR vs gibi katkı maddeleri doğal ürün tüketmek isteyen bizler için pek uygun maddeler değildir.

Bu ürün yerine SÜT REÇELİ tüketmek çok daha akılcıdır. Hem daha sağlıklı, hem daha lezzetli ve yararlıdır. Süt reçeli yoğunlaştırılmış süttür. Doğal şeker içinde katılan tek maddedir. İstediğiniz tad oranına göre ayarlanabilir.

Çiftliğimizdeki ineklerden elde ettiğimiz yağlı inek sütümüz kısık ateş üzerinde tahta bir kaşık yardımıyla doğal pancar şekeri tamamen eriyene kadar karıştırılan, sütün büyük çoğunluğu buharlaştırılır sonra süt şeker ile birlikte karamelize olup rengi kahverengine dönen harika bir lezzettir. Süt reçeli orijinal adı  dulce de leche dir. Latin Amerika ülkelerinden gelen bir lezzettir. Latince de “sütten gelen tat” anlamındadır. Dünyanın birçok ülkesinde sevilirerek bolca tüketilen bir tatlıdır, kahvaltılık marmaelattır.

Ülkemizde “süt reçeli” veya “süt karameli” olarak bilinen bu tatlı,tamamen sütten elde ediliyor. Yapım süreci meyve reçelleri ile benzerlik taşıdığı için bu tatlı sosa dilimizde reçel adı verildiği düşünülmektedir.

Pişirilme süresine göre koyu veya daha açık bir kahverengine de sahip olabiliyor. Sütlü kahve tonlarındadır. Kıvamlı tabir edilebilecek süt reçeli,   kahvaltılık bal ile aynı kalmanda düşünülebilir. Kremamsı bir yapısı vardır, eski sütülü bayraam şekerlerini hatırlatır bir tadı vardır.

Doğal inek sütünün şekerle birlikte kaynatılması ile süt reçelinin muhteşem lezzeti ortaya çıkar. Sabır ve özen gerektiren bu tatlı sos,  leziz mi leziz enfes bir sofra klasiğidir.

Sütün en tatlı hali, NiyaziBey çiftliğinde üretiliyor. Süte şeker katılılıyor ve çok uzun süre sabır ile karıştırılıyor, ortaya çıkan süt karameli kavanoza doldurulup, çiftlikten direkt olarak kapınıza geliyor. Katkı, koruyucu madde, aroma içermez, aracı, depocu, bölge bayi , market, şarküteri vs. yoktur. En uygun fiyat ve taze ürün garantidir.