Meşede Tereyağı

6 Eylül 2019 Kapalı Yazar: Admin

Gelmiş geçmiş tüm zamanlarda ve ülkemizde de her zaman sorun olmuş olan SÜT ÜRÜNLERİ GIDA kontrolü uygulamalarıdır.
Yanlış uygulamalar yapıldığın kesin bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkar, ancak son zamanlarda sağlık bakalığının tereyağ üzerindeki çalışmaları bunun bir halk sağlığı sorumluluğu olarak ortaya çıkmasında etkili oldu.
Süt ürünleri gıda kontrolü genel olarak kanunlarımızda ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Halk ve toplum beslenme ve süpervizyon denetimi yiyecek, içecek yönetmeliklerinin hazırlanna ikinci programdır. Tartışma için ayrıca gıda işlemenin denetimi ve gıda işlemenin sanitasyonu olarak tanımlanmıştır. Bu son engin yiyecek içecek imalatı konusunun küçük bir kısmıdır. Yeni ve önemli olan ve gıda departmanlarımızın öncelikli olarak ilgilendiği süt ürünlerinin ve tereyağının üretildiği mekanların kontrol edilmesidir.
Dünyada ve ülkemizde süt ürünleri ve gıda sanitasyonunu kontrol etme probleminin iki genişletilmiş yaklaşımı vardır. Onlarda bu tereyağ yönetmeliklerinin geçmişte düşünülmüş versiyonları olabilir. Bu tür soru ve ihtiyaçlar mevzuat ve icra yoluyla çözülebilir, fakat bizim durumumuzda olan ülkeler bunların uygulanmasında zorluk çekebilir. Gelişmiş ülkelerde de tereyağ söz konusu olunca bu tatmin edici sonuçlar elde edemedi. Alternatif yöntem , tereyağ üretiminde sık denetim ve eğitim,
deneyimlerimize göre, süt ürünlerini müşteriye ulaşmadan kontrol etmek tek kalıcı sağlık kontrolü yöntemidir. Biz {Bunu her derde deva derneği olarak önermeyeceğim hastalıklar, ancak bu konudaki tecrübelerimizi kaybetmek istemeyiz. Sonuçları tahmin eden bir alan. İkinci Açılış ile Orta Doğu ve Batı ülkelerinin geliştirdikleri üretim yöntemleri ve pazarlama manevraları, halk sağlığı sorumluluğu olarak geliştirilen gıda kullanımının sanitasyonu birincil öneme sahip hale getirmiştir. Bu önemi beş faktör vurgulanarak tereyağ teftiş ve kontrolleri halka anlatılmalıdır.

meşede
 1. Çok sayıda sağık personeli tereyağ üretilen ve satışı yapılan yerlerin kontrolünde görev yaptı halka açık yemek yenilen yerler ziyaret edildi.
 2. Halkın ve özellikle işyerlerinde işçilerinin dışarıda yemek yemesindeki önlem olarak büyük yemekhanelerde , düşük maliyetli yemek sağlamak için kullanılan sahte tereyağ ve tereyağ benzeri yağların, evlerde ise çalışan karı koca olması nedeniyle iyi incelenmeden satın alınan sağlığa zaralı tereyağ çeşitleri.
 3. Doğrudan geçişlerin sayısı veya dolaylı olarak yiyeceklerimize katılan tereyağ üreticisinin, çiftlik sahiplerinin çabasıyla ilgili alanlarda gelişme kaydedildiği görünmektedir.
 4. Tereyağ denetiminin küçük ayar gerekliliği göz önündedir, patronajda büyük artışları kaldırabilecek kuruluşlar bunu ispatıdır. Süt ürünlerinde haksız kazanç sağlayan firmalar çok hızlı büyümektedir.
 5. Kamuoyunu besleme işinde çok sayıda acemidir. Sorunları daha iyi anlayabilmek ve problem olabilecek konuları başlangıçta karşılamak için öngörülü yaklaşımlar sergilemek gerekir.
  Bu büyük talep karşısında tüm vatandaşlar önem verdi ve halka açık yemek yerlerinde sağlık koşulları iyileştirildi. Büyük şehiler ve diğer yerleşim yerleri öncelikle inceleme altına alındı.
  Bir ilçe sağlık birimi olan gıda kontrol sağlık ekipleri halk sağlığı sorunları ile mücadele etmektedir. Birleşmiş Milletler Devleti tarafından organize edilen sağlık platformları Sağlık Bakanlığı ile hemenkoordineli eğitim Kampını çevreleyen alanda faaliyet göstermektedir. Altı Organize sağlık birimleri olan ilçeler bir örgütlenmemiş görüntü vermekteydiler. Ancak aylar süren müzakereler ve çalıştaylar ile birleştirilme sürecine girildi.
  Yaklaşık büyük bir ilçeye ilçe büyüklüğüne göre örneğin 113.000 nüfusu olan bir bölgede İlçeden uzak kalan bir bölgeden hizmet vermek maksatlı organizasyon düzenlemesinde bulunarrak benzersiz ve çözülecek sorunun çözümüne katkı sağlayacak bir çözümün kendisi öngörülüyor. Bu çalıştaylar büyü kazanç ve iyi sonuçlar veriyor,
  Sorulan soru sadece ürettiğiniz tereyağ ile ilgili kısa bir açıklama yapınız şeklindedir. Daha sonra tereyağının üretildiği Semt, bölge, ilçeye göre o bölgenin programın yöneticisi sorumlu tutularak ilçe için planlama ve uygulama yapması sağlanmaktadır. Sağlık organizasyonu bir bütün olarak, bir hemşirelik danışmanı, sağlık danışmanı, sağlık yardımcısı olmak üzere biraraya gelmiş gıda kontrol sağlık ekibi olarak çekirdek bir birim oluştururlar.

  TEREYAĞ ÜRETİCİSİ VE DİĞER GIDA İŞLEYİCİLERİ
  Tereyağ üretmek sadece ustların kontrolünde olmamalıdr, eğitimci, zührevi hastalık araştırmacıları, ve büro şefi, organize edilen altı bölgeye göre diğer görevlerden sağlık personeli tereyağ üretim tesislerini ziyaret ederek fikirlerini beyan etmelidirlerç. Bu aşamada gruplar üçe ayrılıyor, iki ilçe birimi, hizmetleri paylaşarak aralrında görev dağılımı yaparlar. Bir sağlık memuru ve bir sağlık görevlisinin bulunduğu grup hemşireli iki ilçenin her biri müstakil hareket etmek üzere seçilmiş ve her ilçedeki memurlardan olaşan sağlık birimleridir. İlçe personelinin varlığı düzenli ilçe kadrosu gıda sanitasyonunun kontrolüne yaklaşımımızı yaparken önemli faktörler
  mümkün olabilmektedir

Daha sonraları takip eden günlerde aynı pazar yerinde bir şahsın gıda tüzüklerine göre izin almadan tereyağı ve bal satışı yaptığı ihbarı üzerine Samsun İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, İlkadım İlçe Tarım veSağlık Bakanlığı görevlileri ile Polis memularını da yanlarına alarak denetimler yaptılar. Yapılan bu denetler sonucunda ruhsatsız tereyağ satışı yapan kişişerin tespit edilmesi sonucunda dükkanlarında ve üzerlerinde bulunan 445 kg saf tereyağı görünümlü gerçek olmayan tereyağa ve 134 kg ne olduğu belirsiz bal görünümlü malzemeye el konularak devler depolarına imha edilmek üzere götürüldü. Sağlık görevlileri gerçek olmayan taklit ve ruhsatsız olan ürünlerin üreticilerine çok ciddi cezalar kesmek üzere savcilığa sevk ettiler.

 1. .