Karadeniz Ürünleri Resimler

Karadeniz doğal yöresel ürünleri resimleri bu sayfada bulabilirsiniz.

Saf tereyağ, bazı ifadelerde sarı yağ, sade yağ olarak geçen damıtılmış tereyağ tavaya ilk konulduğunda bu şekildedir. Hemen eriyerek hiç toru oluşturmaz kesintisiz lezzet sağlar.

İyi bir saf tereyağının yüzeyi pürüzlü olur. Kaşığa aldığınızda tam düz yüzeylerden oluşmaz. İçerisinde süt yağından başka hiçbir katkı maddesi bulunmaz.

Samsun karadeniz bölgesinin sütü en çok ve kaliteli olan bölgesidir. Dolayısıyla Samsun tereyağı Türkiye genelinde özlenen bir lezzettir.
Karadeniz tereyağ ineklerin buzağlamaktan sonraki süreçte ürettikleri sütün kullanılmasıyla elde edilir.
Köy tereyağı köylerde meralarda otlayarak beslenen ineklerin sütlerinin toplanması ve bu sütlerin işlenmesiyle ortaya çıkan süt ürünlerinin en önemlisidir.
Samsun tereyağ üretiminin başkenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek miktarda süt üretimi beraberinde yüksek kaliteli süt ürünlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
Samsun Bafra ilçesi manda sayısı olarak Türkiye ‘nin önde gelen ilidir. Bafra kuş cennetinde mandalar özgürce dolaşabilirler.
İnek sütünden elde edilen tereyağ manda sütünden elde dilen tereyağının yanında daha yüksek kolestrol içeriği ve düşük yağ oranı ile değersiz kalmaktadır.