Doğal Yoğurt, Köy Sütünden Ev Yapımı.

Doğal Yoğurt, Köy Sütünden Ev Yapımı.

Yoğurt tam olarak nedir?

Doğal yoğurt temelde fermente olmuş sütü olarak tanımlanabilir. Isıtıldıktan sonra uygun sıcaklıkta iki tür canlı bakteri olan Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophilus ile buluşturulan süttür. Bu iyi bakteri çeşidi bağırsaklarımızın sağlığı için vazgeçilmez olan bakterilerdir.

Ev yapımı yoğurt elde etmek için ihtiyacınız olan tek şey 5 litre süt ve yaklaşık yarım fincan civarında yoğurttur. Tam veya en az %2 yağlı köy sütü sizin için en uygun malzemedir. Kaymaklı yoğurdu elde etmek için yağ oranının yüksek olması gerekir,Tabii ki i yağsız süt de tercih edebilirsiniz. Ev yapımı yoğurt dünyada Yunan ya da normal yoğurt olarak bilinir. Ve en güzeli tatlandırcı koruyucu vs kullanılmayan sade, aromasız olan doğal ev yapımı yoğurttur.

Yoğurt, besin değeri yüksek, laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Lactobacillus bulgaricus ve streptococcus thermophilus sütten yoğurt yapmak için kullanılan birkaç bakteri türünden biridir

Doğal Yoğurt ve lor aynı şey midir?
Lor veya çökelek sütü limon suyu, sirke ve hatta lorun kendisi gibi yenilebilir asidik maddelerle sütün kestirilerek elde edilen bir süt ürününe verilen isimdir.Doğal yoğurt ise sütün bakteriyel fermantasyonu ile oluşur. Yoğurt yapmak için Lactobacillus bulgaricus ve Streptococcus thermophiles’ten oluşan yoğurt kültürü kullanılır. Isıtılarak mayalanma sıcaklığına getirilen süt bu bakterilerin bulnduğu bir maya ile mayalanır. BU genellikle eski yoğurttan bir miktardır. Mayanın yoğunluğu mayalanma süresini etkiler. Az kullanılan maya daha uzun süre bir doğal ev yoğurdu oluşumu demektir.

Ev yapımı doğal yoğurdunuzun tadı da maya miktarınızla ilintili olabilir. Çok miktarda kullanılan maya doğal yoğurda ekşilik verebilir.